laupäev, 29. november 2014

Riis vs kartul vs pasta

Okei,  mu kolleegid söövad niipalju riisi,  et neile ei piisa ainult ühest spetsiaalsest riisikeetjast.  Isegi 3 keetjat neljapeale on vähe.  Täna lisandus siis neljas.  Kusjuures tõesti vähemalt 3 neljast on hommikul ja õhtul töös.


See Warreni nali riisisööjate kohta polnudki nali.  Kolleegid on paar korda mult küsinud,  et kas ma riisi söön ja kas ja kuipalju Eestis riisi süüakse.  Nüüd siis läks vestlus nii kaugele,  et  nad kurtsid kõik koos kuidas Austraalias toimub toidu diskrimineerimine,  ning rääkisid mulle mitu lugu sellest kuidas riisi siin põlatakse ja kuidas neid selle valmistamise pärast alandatud on.  Täitsa naljakas lugu oleks kui see poleks samalajal nii kummastav ja kurb (nõme!?).  Ma olin varem kuulnud ühest juhtumist,  kuis ühes peres riisi ei sööda sest see on enam-vähem orjade toit,  aga see tundus nii kummaline et aastate jooksul hakkasin ise ka kahtlema kas ma ikka tegelikult olin seda kuulnud või mõtlesin selle välja.  Nüüd siis tuleb välja et riisi ja riisisööjate diskrimineerimine (see sõna pole selles kontekstis vist päris kümnesse,  mõtlen hiljem välja mis see parem termin olema peaks) on täiega teemaks. Ostsin endale ka nüüd paki riisi et solidaarsust ülesse näidata.

Huvitav sissetulekuallikas mesinduses on siin tolmendamine.  Näiteks kui viid pooleks aastaks oma tarud mandliistandusse, siis makstakse ühe taru eest 80AU$. Warren seda heaks bisnessiks ei pea ja lubab ühel pikkaaegselt töötajal sellega kõrval-ärina tegeleda. Esiteks pidi USAs sellise teenuse eest poole rohkem saama,  teiseks jäävad tarud sellest tööst reeglina nõrgaks,  st kaod on võrdlemisi suured.

Tōesti ühepalgeline on see filipiinodesse suhtumine siin. Ja see on nii avalik,  eriti maakohtades. Mingi lambi naaber ->  kui olime üle aia tervitus-viisakused vahetanud jõudis lisada et "edu nende pagana filipiinodega".  Nagu mida kurat?  Me pole mingit tuttavad ega sõbrad et rassistlikke nalju vahetada,  see oli üle aia tervitus! Mühatasin et pole nad nii hullud midagi ja naeratasime üksteisele sõbralikult.
Austraalased ise ju seda mesindustööd miinimumpalga eest ei teeks,  nende õnn ma ütleks, et odav tööjõud filipiinode näol suhteliselt lähedalt võtta.
Meie tiimist enamus teavad muidugi mesindusest rohkem kui mina ja kaks kutti tunduvad muidu ka päris intelligentsed.  See on täitsa hea tulemus kui võrrelda varasemate lihtööliste seltskondadega kellega töötanud olen.
See et me klemmid ei ole on tõesti pigem minu probleem.
Huvitav kas keskmise soomlase suhtumine Eesti töölisesse on samasugune kui keskmise austraallase suhtumine filipiino tööjõusse. Päris kurb.
Ja osades istanduspiirkondades pidi siin tööd otsiv seljakoti matkaja filipiinoga samal pulgal olema.

Lõpetades positiivse noodiga: mu esimene palk ilmus kontole!  Pinge on maas igatahes.  Paar samasugust veel ja siis rannikule puhkama paariks nädalaks :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar